Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Produkt dnia
Wybór właściwego cygara

WYBÓR WŁAŚCIWEGO CYGARA

 

Wybór właściwego cygara wydaje się sprawą wybitnie indywidualną. Żeby ocenić, jakie cygaro jest dobre lub złe, należałoby najpierw zdefiniować pojęcie dobrego lub złego cygara, a przecież każdy z nas ma inne upodobania; dotyczy to zarówno smaku, koloru czy zapachu. Jak zdefiniować coś, co jest z natury rzeczy relatywne? Na naszą ocenę wpływa bowiem wiele czynników – subiektywnych i obiektywnych. Czy jest zatem możliwe dokonanie właściwego wyboru, zanim skosztujemy cygaro? Zrozumienie dlaczego w pewnych wrunkach to samo cygaro bardziej smakuje (i odwrotnie) ułatwi nam dokonanie właściwych wyborów, choć nigdy nie zagwarantuje stuprocentowej skuteczności.

Na odczucia i pragnienia palacza stojącego przed wyborem cygara w dużej mierze wpływa przeszłość łącząca go z daną marką. Cygaro, które wcześniej nam smakowało będzie zawsze pozytywnie ocenione. I odwrotnie. Zła opinia utrwala się w nas, jeśli wcześniej wypaleniu cygara towarzyszyły przykre doświadczenia, np. spowodowane złym wykonaniem lub niewłaściwym przechowywaniem.

 

Ocena konkretnego cygara będzie zawsze wypadkową wcześniejszych dowiadczeń, od tego czy byliśmy zadowoleni z jego wypalenia czy nie. Prawdą jest, choć nie zawsze dającą się racjonalnie wyjaśnić, że jakość cygar tej samej marki podlega stałej zmienności. Liczne kontrole jakości przeprowadzane podczas produkcji mają na celu ograniczenie wszelkich odchyleń od normy, lecz przecież cygaro to produkt pozostającej poza ludzką kontrolą Matki Ziemii, później przerabiany jeszcze przez człowieka, a więc istotę niedoskonałą.

Ważnym aspektem naszej oceny jest zaufanie. Zmienia się ono w zależności od tego czy cygaro pochodzi z osobistych zapasów czy może zostało nabyte w nowo odkrytym sklepie z cygarami lub z jeszcze innego źródła. Nasz subiektywny wybór warunkują dwie przeciwstawne postawy: poczucie bezpieczeństwa i ciekawość. Chodzi o to czy jesteśmy w nastroju do delektowania się uznaną marką wyjętą z naszego humidora czy może mamy na tyle odwagi, by odkryć smak nowo zakupionego cygara?

Podczas dokonywania wyboru istotną rolę odgrywa relacja między takimi czynnikami jak: cygaro, otoczenie, palacz. Zrozumienie tej zależności ulatwia wybór właściwego cygara na konkretną chwilę i w konkretnych warunkach otoczenia. To samo cygaro palone w przytulnej sali klubowej nie sprawi nam takiej samej przyjemności na polu golfowym. Wybierając cygara przed wizytą u znajomych, zawsze warto wiedzieć, czy będą palone przed czy po posiłku. Wszystkie te uwarunkowania i zależności mają charakter wybitnie subiektywny i każdy palacz nabiera doświadczenia z biegiem czasu. Nie chodzi jednak tylko o samo łączenie cygar z jedzeniem i napojami. Satysfakcja z wypalenia cygara zależy bowiem także od kondycji mentalnej samego palacza i od otoczenia. To samo cygaro smakuje inaczej w towarzystwie pięknej kobiety – o ile pozwoli nam zapalić w swojej obecności – a inaczej na nadmorskiej plaży podczas silnego wiatru czy na mrozie (co można porównać do picia ciepłego piwa w najgorzzy upał).

Znacznie łatwiej wybrać odpowiednio cygaro pod kątem jego fizycznych właściwości, korzystając z naszych czterech zmysłów – wzroku, dotyku, słuchu i węchu. Przede wszystkim sztuki tej można nauczyć się dość szybko. Jak więc dokonać takiego wyboru?

Pierwsze co rzuca się w oczy, oprócz kształtu cygara, to wrapper, czyli liść pokrywowy. Zwracamy uwagę nie tylko na kolor, ale także na jego teksturę, np. czy powierzchnia liścia jest błyszcząca i pozbawiona plam. Interesuje nas także ilość żył, których nie powinno być zbyt dużo, a jeśli są, to czy mają ten sam kolor co tkanka liścia. Jeśli pokrywa jest równomiernie naciągnięta, bez żadnych obszarów wymagających poprawek, możemy być dobrej myśli (chociaż nie jest to żelazną regułą). Dobre napięcie liścia pokrywowego zależy nie tylko od samej elastyczności wrappera, czyli jego jakości, ale także od umiejętnoci torcedores. Oczywiście istotnym elementem wzrokowej oceny cygara jest kolor wrappera. To czy preferujemy ciemne lub jasne zależy od osobistych preferencji, chociaż – co warto zapamiętać – niekoniecznie świadczy o jego sile. Na moc cygara wpływa przede wszystkim skład mieszanki, wrapper zaś w większym stopniu kształtuje jego profil smakowy.

Usatysfakcjonowani wyglądem cygara przechodzimy do kolejnego etapu jego oceny. Palcami wodzimy po powierzchni liścia pokrywowego, próbując ocenić jego fizyczne atrybuty i wilgotność. Ta dotykowa metoda ma na celu sprawdzenie stopnia kompresji i jednorodności tytoniu pod wrapperem, szczególnie wykrycia ewentualnych wklęsłości (soft spots), dzięki czemu możemy wstępnie ocenić ciąg cygara.

Zapach cygara to ważny element wpływający na wybór. W celu pobudzenia naszych brodawek węchowych wystarczy powoli obracać cygaro pod nosem, starając się wyłapać zapachy z najbardziej lotnych części wraperra. W ten sposób nasz osobisty kumputer – pod wpływem znanych nam zapachów lub pojedynczych nut – rozpoczyna wędrówkę po zasobach pamięci, starając się wykryć pozytywne lub negatywne emocje towarzyszące nam kiedyś podczas palenia cygar. Z drugiej strony pojawienie się nowych aromatów może zachęcić do odkrywania nowych doświadczeń.

Trzymając cygaro blisko ucha (lecz nie przy samym uchu), obracając go lekko i jednocześnie delikatnie naciskając, możemy ocenić je słuchowo. Jeśli uciskowi na wrapper towarzyszą niewielkie trzaski, świadczy to o dobrej elastyczności cygara i odpowiednim poziomie jego wilgotności.

Dzięki owym wstępnym – subiektywnym i obiektywnym – metodom oceny jeszcze przed obcięciem i przypaleniem cygara, posiadamy o nim bardzo ogólną wiedzę. Jednakże na tym etapie ocena będzie zawsze czystą spekulacją, albowiem nasz wybór nie jest równoznaczny z właściwą oceną cygara. Ta, możliwa jest dopiero po jego wypaleniu (smak, aromat, moc, spalanie).

Tutaj dochodzimy do szczerego, choć nieco frustrującego wniosku, iż tak naprawdę nie da się bezbłędnie wybrać właściwe cygaro. Mając duże doświadczenie, możemy jedynie wskazać takie, które wydaje nam się odpowiednie. A to jakie jest w rzeczywistości roztrzyga zawsze jego zapalenie.

Tak więc niezależnie od metody oceny cygar, każdy nasz wybór jest w zasadzie wyborem opartym na prawdopodobieństwie. Słowem – nie myślmy za dużo. Pozwólmy dojść do głosu naszemu doświadczeniu  i pasji, lecz w wyborze właściwego cygara kierujmy się także emocjami i zwykłą ciekawością.

UWAGA Nie prowadzimy sprzedaży detalicznej wyrobów tytoniowych (Patrz zakładka  "Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych...'')

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl